Už to bude rok a půl co jsem si pořídila koloběžku. Jako dnes si pamatuji, že mi doma říkali:
„ To si nekupuj. Na tom nebudeš jezdit.“
A dnes? Dnes říkají:
„ Kde je mamka ? Ta je zase na koloběžce.“
Mojí motivací ke koupi byla alternativa k lednímu bruslení. Potřebovala jsem sport, kde budu trénovat odrazy.
Pak jsem narazila na článek o tréninku Jaromíra Jágra na koloběžce. A bylo rozhodnuto.
Užila jsem si ji 2 měsíce. Pak jsem bohužel onemocněla a další jízdy musely počkat.
Po operaci mi však pomohla navrátit se zpět do fyzické kondice.
Jízda na koloběžce je skvělá.
Pokud jste to ještě nezkusili, tak zážitek z jízdy si nenechte ujít. Chce to trochu cviku,
ale stojí to za to.
Záleží, kde chcete jezdit. Zda po městě, po zpevněných cestách nebo v terénu.
Skvělé rady získáte ve Facebook skupině Koloběžky CZ, kde vám ochotně poradí. Já jsem volila koloběžku s velkým předním kolem, abych mohla jezdit i delší trasy. Přiznám se, že jsem vybírala hlavně podle designu. Zvolila jsem značku Crussis Urban a jsem maximálně spokojená.
Vím, že mám pravou nohu silnější. Záměrně tak do kopce zapojuji více levou, abych to brzy vyrovnala.
Nohy se střídají vytočením na nášlapu nebo tzv. přeskokem. Na youtube můžete shlédnout videa. Přeskok chce delší cvik. Běžnější je vytočení. Při jízdě si počítám.
Většinou měním nohy po 20 odrazech. Pokud jedu do kopce, pak jsou to rychlejší kratší odrazy a nohy měním už po 5. Záleží, jak prudké je stoupání.
Technika jízdy je důležitá. Můžete jezdit lážo plážo, jako „paní máma“. Tyto jezdce potkávám většinou ve městě. Na levných koloběžkách z hypermarketu. Nebo to můžete pojmout opravdu jako sport a pořádně do toho „dupnout“ Pak se taky zapotíte.
V dešti nebo těsně po něm nejezdím. Klouže to při odrazu. Zejména do kopce. Jízdu to velmi ztěžuje. Bez blatníku to nejde.
Pokud o přilbě pochybujete, přečtěte si zkušenosti ve skupině Koloběžky CZ a budete mít brzy jasno.
Pamatujte, že nášlap u koloběžky je nízký. Má to svůj důvod. Jízdou děláte dřepy. Na 1 km jich uděláte až 200. Pokud by byl nášlap vysoko, velmi byste se nadřeli. Díky nízkému nášlapu musíte dávat pozor na patníky a nerovnosti. Občas, když zapomenete, tak někde zadrhnete.
Na koloběžce je trochu jiné těžiště než na kole. Je proto obtížnější se držet jednou rukou a dávat znamení o směru jízdy. Je to o tréninku rovnováhy. Přijdete na to.
Své trasy si zaznamenávám, používám k tomu aplikaci Sport Tracker. Funguje i off-line. Naměří vám ujeté kilometry, nejvyšší rychlost, průměrnou rychlost, čas jízdy a zaznamená vaši trasu. Samozřejmě jsou i jiné aplikace.
Moje oblíbené trasy přes týden jsou kolem 10-20 km což ujedete za hodinku (20 km 1,5 hodiny). Nejdelší trasa byla zatím 57 km.
Průměrná rychlost se mi pohybuje kolem 13 km/h. Záleží na profilu trasy a samozřejmě trénovanosti jedince.
Pokud se rozhodnete si koloběžku koupit, běžte do kvality a osvědčené značky. Nekupujte levné stroje v hypermarketech. Pokud Vás to chytne, budete brzy koukat po kvalitnějším modelu. Využijte možnosti si koloběžku otestovat. Dnes existují i půjčovny, které Vám ji půjčí na den i na víkend. Tak lehce zjistíte, co Vám nejvíce vyhovuje. Která značka a typ.
Příjemnou jízdu, možná se potkáme na cestách.
Tak si trhněte!
Pozn. Trhni si – oblíbený pozdrav mezi koloběžkáři 🙂