„A co je to vlastně ten Lynchův syndrom?“
„Genetická predispozice.“
„Aha, a jak se to prosím píše?“
„L.Y.N.CH.“
S těmito otázkami se setkávám poměrně často. A překvapivě i u lékařů. Mnozí z nich slyší o tomto syndromu poprvé. Až na výjimky. Například gastroenterolog o něm bude zajisté vědět hodně.
Můj syn si jeho název zaměnil s lynčováním.
„Mami ty budeš psát o šikaně?“
No nebyl daleko od pravdy, on ten Lynchův syndrom vás tak trošku šikanuje. Nevíte vlastně, kdy na vás zaútočí 🙂
Jedno je ale jisté, že platí heslo, které používáme v naší rodině:
Ano je to tak. U rakoviny tlustého střeva je důležité odhalit ji včas. To, že víte, že jste nositelem Lynchova syndromu, vám dává velkou výhodu. Jste pod lékařským dohledem. Jen na vás pak záleží, abyste dodržovali jednotlivé kroky prevence. Chodili včas na prohlídky. Zejména pak na koloskopii.
Bioptická laboratoř. Www.lynch.cz [online]. 2017 [cit. 2018-03-03]. Dostupné z: http://www.lynch.cz/
Laicky řečeno: Vaše DNA má špatný jeden gen. Tím nemohou být opravovány špatné informace v některých buňkách. A začnou si dělat, co chtějí.
Přijít na to, že máte Lynchův syndrom, můžete pouze na základě provedení genetických testů.
Ty se provádí formou klasického odběru krve. Na výsledky jsme čekali asi měsíc. Výsledky vám nesdělí po telefonu. Musíte se osobně dostavit. Vzhledem k tomu, že je to vcelku nákladná záležitost provádí se u pacientů, kde je podezření na toto onemocnění.
U nás v rodině podezření bylo díky opakovanému výskytu přes několik generací.
Testování je dobrovolné. Naklusali jsme tam však všichni. Nakonec to byla tak trošku loterie. Někteří z nás si toho Černého Petra bohužel vytáhli.
Rakovina nebolí. Až začne bolet, je většinou pozdě. Mě Lynchův syndrom zachránil před chemoterapií. Možná se z nás nakonec stanou přece jenom kamarádi.
Jak vypadá genetická zpráva v souvislosti s Lynchovým syndromem a jaká preventivní vyšetření byste měli dodržovat, se dozvíte v eBooku : „Průvodce operací tlustého střeva – cesta od vyšetření na sál.“